Ostatnie wiadomości

Strony: [1]
1
Z trasy / Z Częstochowy przez park do Częstochowy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wojtekdu dnia Październik 17, 2018, 09:13:53 am  »
Być może jeden z użytkowników forum zamieści swój wpis, który przesłał mi na PW dotyczący trasy rowerowej z Częstochowy przez park do Częstochowy. Takie kółeczko. Jego trasa ma 80km i jest super, jednak myślę, że dla niektórych ten dystans po drogach terenowych jest zbyt długi dlatego pozwalam sobie zamieścić swoją propozycję. Moja trasa to 59km, a to jest do zaakceptowania dla większości osób poruszających się na rowerach turystycznie. Rozwiązań tego tematu jest przynajmniej kilka. To jest jedna z propozycji. Najkrótszą trasą jest trasa opisana na mojej stronie z Częstochowy przez Blachownię, Cisie, Herby, Lisów, Puszczew, Łojki do Częstochowy.

Oto moja propozycja.


2
Ciekawe miejsca / Quiz - ciekawe miejsca
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Admin dnia Październik 01, 2018, 09:19:50 am  »
Proponuję krótki quiz. Poniżej zamieszczam fotki ciekawych miejsc na terenie parku i otuliny. Zdjęcia są ponumerowane. Proszę o ich rozpoznanie i podpisanie.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
3
Ważne / Odp: Nowe ścieżki rowerowe na terenie parku
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wojtekdu dnia Wrzesień 24, 2018, 03:01:15 pm  »
Jadąc dzisiaj samochodem do Lublińca przyjrzałem się odcinkowi zrobionej rowerówki na odcinku Kochanowice-Jawornica. Jeśli ona pozostanie w takiej postaci to niedługo będzie cała zasypana ziemią ze zwałów pozostawionych po obu stronach. Wystarczy trochę deszczu i ziemia zostanie pięknie naniesiona na nowy asfalt.
4
Ważne / Nowe ścieżki rowerowe na terenie parku
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Admin dnia Wrzesień 21, 2018, 12:39:01 pm  »
Obecnie budowane są dwie ścieżki rowerowe. Pierwsza w fazie wczesnej budowy Z Herbów przez Lisów do Chwostka, druga z Lublińca do Kochanowic. Ta jest w jakiś 70% już ukończona i przejezdna. Brak nadal informacji o połączeniu ścieżki herbowskiej z kochanowicką. Nadal w świadomości naszych lokalnych władz pokutuje przeświadczenie, że budowana ścieżka rowerowa ma głównie służyć mieszkańcom konkretnej gminy. Moim zdaniem ten lokalny patriotyzm powinien być skorygowany przez władze wyższego poziomu, czyli powiatowe. W tej chwili aby dojechać z Lisowa do Lublińca trzeba albo jechać przez Amerykę do Kochanowic (ta droga jest w okresie mokrym dość ryzykowna) lub przez Swaciok drogą leśną mocno kamienistą. Na zebraniu z obecną panią wójt otrzymałem informację, że w przyszłości gmina Herby zamierza doprowadzić ścieżkę do granicy gminy w kierunku Kochanowic, czyli do zakładu Bruk.
5
Mapy i oprogramowanie / ENDOMONDO - i jego wykorzystanie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wojtekdu dnia Wrzesień 21, 2018, 12:25:21 pm  »
Drugią aplikacją jakiej używam podczas moich wycieczek jest Endomondo. Do pobrania z Appstore, Sklep Play i do uruchomienia w przeglądarce na stacjonarnym komputerze. Używam jej głównie do rejestracji śladów  przejechanych, zgrania ich w postaci plików gpx i zamieszczenia na stronie internetowej. Próbowałem wyznaczać trasy na niej, ale jest to bardzo nie wygodne i mapy googla są mimo wszystko zbyt mało dokładne. Brak zaznaczonych duktów leśnych (tylko bardzo duże) i wszystkich cieków wodnych. Gdyby ktoś się bardzo upierał można plik z zaprojektowaną trasą z KaMap podczytąć do Endomondo. Endomondo daje nam również podgląd do statystyk przejechanej trasy, prędkości w danej chwili, wysokości terenu. Bardzo przydatna aplikacja. Poniżej zamieszczam zrzuty ekranowe z aplikacji komputerowej.

Statystyki przejechanej trasy.

Pełny ekran z kompletem informacji.

Fragment zarejestrowanej trasy.
6
Mapy i oprogramowanie / Kamap i jego praktyczne wykorzystanie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Admin dnia Wrzesień 20, 2018, 07:52:03 pm  »
Od trzech lat wykorzystuję oprogramowanie KaMap do nawigacji po lasach w parku. Spisuje się doskonale zwłaszcza z mapą Lasy nad Górną Liswartą Galileos w skali 1:50 000 rok wydania 2009. Skala zupełnie wystarczająca. Cena mapy z oprogramowaniem to 18 zł. Można ją zakupić bezpośrednio ze strony http://www.kamap.pl/mapy Po zakupie numeru seryjnego mapy można zarejestrować mapę na dwóch różnych komputerach stacjonarnych i dwóch różnych urządzeniach mobilnych.Mapa zwiera główne dukty i cieki leśne, szlaki turystyczne i rowerowe. Mój sposób na przygotowanie trasy jest następujący:
1. Na komputerze stacjonarnym ze względu na wielkość ekranu rysuję sobie trasę w oprogramowaniu KaMap.
2. Następnie ręcznie kopiuję zapisany plik z trasą na urządzenie mobilne ( w moim przypadku smartfon z androidem)
3. Wyruszając uruchamiam aplikację KaMap na smartfonie, wczytuję zapisany plik z trasą i smartfona używam jak inteligentnego mapnika.
Brak tu jest nawigacji głosowej (i dobrze) natomiast nasza pozycja wskazywana jest przez strzałkę wskazującą gdzie się w danej chwili znajdujemy i w jakim kierunku podążamy. Jeśli jest włączona odpowiednia opcja, program sygnałem dźwiękowym ostrzega nas o zjechaniu z wyznaczonej trasy. Poniżej przedstawiam przykładowy ekran programu z komputera stacjonarnego i z rzut ekranu ze smartfona.


7
Dyskusja ogólna / Witam !!!
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wojtekdu dnia Wrzesień 20, 2018, 03:26:40 pm  »
Witam wszystkich na moim nowym forum podpiętym do autorskiej strony Rowerem po lasach nad górną Liswartą. Mam nadzieję, że w ten sposób będę w stanie w jeszcze w większym stopniu pomóc w razie jakiś problemów czy zapytań dotyczących wycieczek po Parku krajobrazowym Lasy Nad Górną Liswartą. Z czasem mam nadzieję to forum się rozrośnie i będzie dla mnie wskazówką w jakim kierunku podążać z rozbudową mojej strony.
Na początek utworzę kilka wątków, o które pytaliście w telefonach do mnie. Przez forum będę w stanie szybciej pomóc, a zamieszczone informacje pozostaną do wykorzystania przez innych pytających.
Na razie serdecznie pozdrawiam wszystkich i zachęcam do dyskusji na forum.
Pozdrawiam Wojtek :D
Strony: [1]